close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej
 • ARCHIWALNE

 • 29 kwietnia 2014

  Mariusz Szczygieł, autor książek o Czechach, po które chętnie sięgają zarówno Polacy, jak i Czesi, wykorzystał swój sukces do dołączenia do grona ambasadorów polskiej kultury w Czechach. Za swoją działalność otrzymał od Ministra Spraw Zagranicznych RP odznaczenie Bene Merito.

  Odznaczenie Bene Merito Minister Spraw Zagranicznych RP przyznaje obcokrajowcom, a także Polakom szczególnie zasłużonym dla polskiej kultury za granicą. Minister Radosław Sikorski przyznał je Mariuszowi Szczygłowi, który w Polsce jest bardziej znany jako propagator kultury czeskiej.

   

  – Sam już nie wiem, po której jestem stronie – żartował, dziękując za to szczególne wyróżnienie laureat.

   

  – W tym miejscu i w tym gronie Mariusza Szczygła nie trzeba przestawiać – rozpoczął niezwykle krótką, ale bardzo wymowną laudację dyrektor Instytutu Polskiego w Pradze, Piotr Drobniak. – Mariuszu, dziękuję Ci za wszelką pomoc, na którą zawsze mogliśmy liczyć z Twojej strony przy organizacji wydarzeń promujących polski reportaż – zakończył.

   

  – Polska szkoła reportażu jest czymś, czym śmiało możemy się chwalić na całym świecie. Nigdy nie przypuszczałem, że za to, co lubię, otrzymam tak wspaniałą nagrodę – dziękował Szczygieł, przytaczając przykłady sytuacji, w których podczas wykładów w Czechach mógł się chwalić wielkimi osiągnięciami swoich kolegów. Na zakończenie wyraził nadzieję, że uda się wzbogacić czeski rynek wydawniczy kolejnymi książkami polskich reporterów, oraz zapewnił, że dołoży do tego wszelkich starań.

   

  Nie pozostaje nic innego niż życzyć Szanownemu Laureatowi powodzenia i sukcesów w realizacji tego szczytnego planu. Będzie to zapewne z korzyścią nie tylko dla polskiej kultury, ale i czeskich czytelników.

  Dyr. Drobniak wręcza odznaczenie
  Dyr. Drobniak wręcza odznaczenie
  Mowa Ambasador Bernatowicz
  Mowa Ambasador Bernatowicz
  Pamiątkowe zdjęcie
  Pamiątkowe zdjęcie
  Pamiątkowe zdjęcie Ambasador Grażyna Bernatowicz
  Pamiątkowe zdjęcie Ambasador Grażyna Bernatowicz
  Podziękowania laureata M Szczygła
  Podziękowania laureata M Szczygła

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: