close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej
 • AKTUALNOŚCI

 • 26 czerwca 2019

  23 czerwca br. zastępca Ambasadora RP Antoni Wręga złożył wieniec pod pomnikiem upamiętniającym pacyfikację czeskiej wsi Ležáky.

  Wieś Ležáky była kolejnym, po Lidicach, miejscem represji dokonanych po zamachu na protektora Czech i Moraw Reinharda Heydricha. 24 czerwca 1942 r. wieś Ležáky została doszczętnie zniszczona. Śmierć ponieśli wszyscy dorośli mieszkańcy, 33 kobiety i mężczyźni. 13 dzieci zostało przetransportowanych do obozu przejściowego znajdującego się w okupowanej przez Niemcy nazistowskie Łodzi. Jedenaścioro z nich zostało następnie wysłane – do leżącego w okupowanej Polsce – niemieckiego nazistowskiego obozu zagłady Kulmhof w Chełmnie nad Nerem, gdzie podzieliło los 82 dzieci z Lidic, ginąc w komorze gazowej.

   

  Co roku, w miejscu, gdzie znajdowała się niegdyś wieś Ležáky, odbywa się uroczystość upamiętniająca ofiary tamtych wydarzeń, w której udział biorą przedstawiciele czeskiego rządu, władz lokalnych oraz korpusu dyplomatycznego. Tradycyjnie uczestniczy w niej także reprezentacja Ambasady RP w Pradze.

   

  Lezaky
  Ležáky 2019

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: