close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej
 • AKTUALNOŚCI

 • 16 listopada 2018

  15 listopada br., w Pradze odbyły się polsko-czeskie konsultacje międzyrządowe pod przewodnictwem Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego i Premiera Republiki Czeskiej Andreja Babiša z udziałem ministrów obu rządów.

  Premierzy omówili najważniejsze kwestie z agendy Unii Europejskiej oraz zagadnienia dot. współpracy dwustronnej, a także tematykę związaną z polsko-czeskim współdziałaniem w regionie Europy Środkowo-Wschodniej. Była to piąta edycja konsultacji. Ostatnie odbyły się w Warszawie 8 kwietnia 2016 r".

   

  Nasza dotychczasowa współpraca w wielu dziedzinach zacieśnia się, jesteśmy coraz silniejsi mówiąc wspólnym głosem– powiedział premier podsumowując polsko-czeskie konsultacje międzyrządowe w Pradze.

   

  Po spotkaniu z premierem Czech Andrejem Babišem szef polskiego rządu zaznaczył, że przedyskutowane zostały najważniejsze zagadnienia dotyczące bieżącej polityki unijnej, m.in.: wieloletnie ramy finansowe, wybory do Parlamentu Europejskiego, pakiet mobilności i polityka migracyjna.

   

  Mateusz Morawiecki podkreślił, że Unia Europejska powinna zwiększyć wysiłki w celu ochrony granic zewnętrznych i ograniczenia napływu migrantów. Staramy się, by konkluzje z czerwcowej Rady Europejskiej przekuć w konkretne akty prawne – zaznaczył premier.

   

  Szef polskiego rządu odniósł się także do współpracy dotyczącej bezpieczeństwa energetycznego. W tym kontekście przedstawiłem ponownie polskie stanowisko w sprawie Nord Strem 2, podkreślając szkodliwość tego projektu dla bezpieczeństwa w Europie – podkreślił Mateusz Morawiecki.

   

  Premier zaznaczył, że dobra współpraca państw Grypy Wyszehradzkiej (V4) przekłada się na siłę głosu, który staje się zauważalny i ważny, a to pomaga realizować wspólne interesy.

   

  Mateusz Morawiecki zaznaczył, że polsko-czeska wymiana handlowa sięgnęła kwoty powyżej 20 mld euro, a cała Grupa Wyszehradzka jest największym partnerem handlowym Niemiec.

   

  Polsko-czeskie konsultacje międzyrządowe to podsumowanie naszej intensywnej i owocnej współpracy. Pozwoliły one na uzgodnienie stanowisk w najważniejszych sprawach naszych dwustronnych relacji– podkreślił szef rządu. Liczę, że efekty obrad będą służyć naszym państwom i obywatelom – dodał.

  2_168
  4_156
  7_101
  9_61
  1_151
  11_36
  3_162

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: