close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej
 • AKTUALNOŚCI

 • 16 października 2018

  O współpracy polsko-czeskiej na forum Unii Europejskiej, przyszłości Unii Europejskiej w obliczu brexitu oraz kryzysu migracyjnego, a także o negocjacjach wieloletniego budżetu UE rozmawiali premierzy Polski i Czech w Warszawie.

  15 października br. z wizytą w Warszawie przebywał premier Czech Andrej Babisz, który spotkał się z premierem Polski Mateuszem Morawieckim oraz z dyrektorem wykonawczym Europejskiej Agencji Straży Granicznej i Przybrzeżnej (Frontex), której siedziba znajduje się w Warszawie.

  Premierzy podkreślili łączące Polskę i Czechy wspólne stanowiska. Zgodzili się, iż pomoc uchodźcom należy zapewniać przede wszystkim w krajach ich pochodzenia, w co Warszawa i Praga są zaangażowane finansowo i organizacyjnie. Podkreślili także konieczność ochrony interesów obywateli i przedsiębiorców z Polski i Czech po brexicie.

  Przedmiotem rozmów były także toczące się negocjacje w sprawie Wieloletnich Ram Finansowych na lata 2021-2027 i poziomu finansowania polityki spójności. „Zarówno wspólna polityka rolna, fundusze dla rolnictwa, fundusze na rozwój dróg, fundusze na rozwój kolei i wszystkie fundusze strukturalne muszą być utrzymane w interesie państw doganiających Europę Zachodnią” – powiedział premier M. Morawiecki.

  Było to kolejne spotkanie A. Babisza i M. Morawieckiego. W lipcu br. szefowie rządów odwiedzili Karlowe Wary, gdzie rozmawiali z przedsiębiorcami polskimi i czeskimi, zainteresowanymi inwestycjami w obu krajach.

  babis_morawiecki
  babis_morawiecki_4
  babis_morawiecki2
  babis_morawiecki3
  babis_morawiecki4a

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: