close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej
 • AKTUALNOŚCI

 • 5 marca 2015

  Prezentujemy drugi odcinek cyklu "Zaolzie Potrafi", którego autorką jest Izabela Wałaska. Celem projektu, wspieranego przez Ambasadę RP i Instytut Polski w Pradze, jest pokazanie ciekawych, wyjątkowych osobistości należących do mniejszości polskiej żyjącej na Zaolziu. W drugim odcinku zapraszamy do spotkania z Adamem, Mariuszem i Waldemarem Wałachami, zdobywcami tytułu "Przedsiębiorca roku 2010".

  Zaolzie to skrawek ziemi obecnie należącej do Republiki Czeskiej, ziemi, która dzięki trzydziestu tysiącom Polaków tam żyjących, nie zatraciła swojego polskiego kolorytu. Polskość tutaj kojarzona jest od zawsze z pracowitością, obowiązkowością, przywiązaniem do rodziny, ziemi, własnych korzeni oraz utrzymywaniem polskich tradycji. Polska mniejszość pielęgnuje swoją tożsamość narodową, jednak jest również otwarta na wpływy ze strony czeskich sąsiadów, z którymi na co dzień się spotyka, pracuje i spędza wolny czas. Tutaj rodzą się czesko-polskie przyjaźnie, tworzą się dwujęzyczne związki, zakładane są dwukulturowe rodziny.

   

  To właśnie dwujęzyczność i wielokulturowość Polaków z tego regionu sprawia, że kariera wielu z nich rozwija się dwutorowo, tak jak ma to miejsce chociażby w przypadku Ewy Farnej, czy Haliny Mlynkovej. Te dwa nazwiska to tylko wierzchołek góry, na którą trzeba się wspiąć, żeby móc poznać piękno całego regionu oraz dostrzec osobistości, które z niego się wywodzą. Oto tylko nieliczni z tych, którzy cieszą się powszechnym uznaniem, którzy osiągnęli sukces w skali krajowej lub międzynarodowej...

   

     

                                           fot. Marian Siedlaczek

   

  BRACIA ADAM, MARIUSZ I WALDEMAR WAŁACHOWIE

  W świecie biznesu istnieją równo ćwierć wieku. Słowa jak „porażka” i „sukces” nie są im obce, chociaż to drugie towarzyszy im zdecydowanie częściej. Jak bowiem inaczej niż sukcesem można nazwać najwyższy czeski tytuł w dziedzinie biznesu - „Przedsiębiorca roku“, który uzyskali przed czterema laty albo fakt, iż ich firma Walmark należy do największych podmiotów, które produkują i dystrybuują suplementy diety i lekarstwa…

   

  Ich droga w dziedzinie biznesu była dosyć typowym przykładem prowadzenia działalności gospodarczej w Czechosłowacji lat 90. Podobnie jak wiele firm, również bracia Wałachowie starali się znaleźć swoje miejsce na ówczesnym rynku, który będąc wyposzczony po kilkudziesięciu latach socjalizmu upominał się o towar, którego w ogóle na nim nie było, względnie o towar, który byłby tańszy aniżeli to, co znajdowało się na półkach sklepowych. Na początku swej działalności bracia Wałachowie postawili na import i eksport. Handlowali wszystkim, co według nich było opłacalne - bez względu na to, czy chodziło artykuły spożywcze, czy naprzykład o artykuły sanitarne.

   

  Ich polska narodowość okazała się plusem – znajomość języka i polskich realiów umożliwiła przedsiębiorcom czerpać wiedzę od bardziej doświadczonych północnych sąsiadów. W 1992 roku firma wyprofilowała się na producenta lekarstw i suplementów diety oraz kosmetyków leczniczych. Bardzo szybko stała się liderem w dziedzinie suplementów diety nie tylko na czeskim rynku, ale również w wielu krajach postkomunistycznych.

   

  Dzisiaj firma Walmark posiada jeden z najnowocześniejszych zakładów farmakologicznych w Europie. Dysponuje również własnym działem rozwoju, który ściśle współpracuje z placówkami naukowymi i uniwersyteckimi. Jej suplementy diety spełniają surowsze kryteria aniżeli wymagają tego obowiązujące normy. Zasady są dla braci Wałachów ogólnie bardzo ważne – zachowują te, które zostały określone przepisami prawa, kierują się tymi, które zawarte są w Biblii. Są chrześcijanami, którzy swą wiarę traktują poważnie. Identyczne wartości życiowe, które stosują również w biznesie pomagają im uporządkować ewentualną rozbieżność poglądów i utrzymać w ten sposób zgodność i jedność.

   

  Walmark ma dzisiaj swoje filie w 9 krajach Europy środkowej i wschodniej oraz ponad 30 partnerów handlowych na całym świecie. Firma rozszerza swoją działalność na środkowy wschód oraz na niektóre kraje arabskie. Roczny obrót w wysokości 2,5 miliarda koron oraz sprzedaż około 500 milionów tabletek rocznie plasuje firmę wśród największych producentów w skali ogólnoeuropejskiej.  

   

  W jaki sposób bracia Wałachowie osiągnęli dzisiejszy sukces? Przepis wydaje się być prosty: wierność swoim przekonaniom i bezkompromisowość w kwestiach etyki i zasad moralnych, klarowne priorytety i poglądy oraz siła czerpana z wiary w Boga, pracowitość, wytrwałość, ale także szanowanie wartości wszczepionych im przez rodziców, czy odwaga w podejmowaniu ryzyka i chęć przyjęcia odpowiedzialności za własne czyny. 

   

   


  POZOSTAŁE ODCINKI


   

  Firma braci Wałachów
  Firma braci Wałachów
  Produkcja leków i suplementów diety
  Produkcja leków i suplementów diety
  Artykuł z czasopisma Reflex
  Artykuł z czasopisma Reflex
  Światowy finał konkursu Przedsiębiorca roku 2010
  Światowy finał konkursu Przedsiębiorca roku 2010
  Walmark reprezentuje RCz na światowym finale konkursu Przedsiębiorca roku 2010
  Walmark reprezentuje RCz na światowym finale konkursu Przedsiębiorca roku 2010

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: