close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej
 • ARCHIWALNE

 • 18 kwietnia 2014

  71 lat temu wybuchło powstanie w warszawskim getcie, które było wynikiem dramatycznej decyzji warszawskich Żydów. Zamiast czekać na niechybną śmierć w którymś z niemieckich nazistowskich obozów zagłady, wybrali bohaterską śmierć z bronią w ręku.

  W czasie II wojny światowej w 1940 roku Niemcy utworzyli getto w centrum okupowanej przez nich Warszawy. Przymusowo została do niego przesiedlona cała ludność żydowska stolicy Polski. Trzy lata później, w czasie likwidacji getta przez Niemców podczas Holocaustu, Żydzi stawili zbrojny opór, wybierając śmierć w walce, a nie wywiezienie do obozów zagłady. Powstańcy z Żydowskiej Organizacji Bojowej i Żydowskiego Związku Wojskowego bronili się przez prawie miesiąc, od 19 kwietnia do połowy maja 1943 r. Żydzi byli wspieranie przez Polaków znajdujących się po drugiej stronie murów getta. Po stłumieniu powstania cała dzielnica została zrównana  przez Niemców z ziemią, a z kilkudziesięciu tysięcy mieszkańców getta ocalało kilkuset.


  Było to pierwsze miejskie powstanie przeciw nazistom w Europie, a przez Żydów jest uznawane za jedno z najważniejszych wydarzeń w ich współczesnej historii. Również dla Warszawy, w której już 1 sierpnia 1944 wybuchło kolejne tragiczne powstanie, ma ono szczególne znaczenie.

  Pomnik Bohaterów Getta. Fot. Mariusz Cieszewski / poland.gov.pl

   

  Również dlatego w centrum dawnej dzielnicy żydowskiej, na Muranowie, w 70 rocznicę wybuchu powstania w warszawskim getcie otwarte zostało Muzeum Żydów Polskich. Jest to obecnie najnowocześniejsze muzeum w Polsce. Mieści się w doskonałym architektonicznie budynku zaprojektowanym przez Fina  Rainera Mahlamäkiego. Nadal trwają prace nad ukończeniem ekspozycji głównej, która będzie ilustrować całość tysiącletnich dziejów Żydów na terenie Polski.

  Wśród innych pamiątek po Żydach w Warszawie na uwagę zasługuje także cmentarz żydowski czy pomnik Bohaterów Getta stojący na dawnym Umschlagplatz. Na chodnikach wokół byłego getta umieszczona została linia oznaczająca przebieg murów, które oddzielały getto od reszty miasta

  Muzeum Żydów Polskich. Fot. Mariusz Cieszewski / poland.gov.pl

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: