close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej
 • ARCHIWALNE

 • 1 sierpnia 2014

  1 sierpnia 1944 o godzinie "W" (17:00) wybuchło Powstanie Warszawskie. Historię krwawo stłumionego zrywu przedstawia nowoczesne, multimedialne Muzeum Powstania Warszawskiego.

  W trakcie 63 dni nierównej walki na rozkaz Hitlera zamordowano 150-180 tys. cywilnej ludności Warszawy. Nierzadko bestialskim morderstwom towarzyszyły inne brutalne zbrodnie, dokonywane również na tych, którzy przeżyli. 500-550 tys. mieszkańców Warszawy oraz ok. 100 tys. mieszkańców miejscowości podwarszawskich zostało wypędzonych. Miasto zostało zrównane z ziemią.

   

  Dramatyczną historię Powstania w nowoczesny, multimedialny i interaktywny sposób pokazuje otwarte z okazji 60 rocznicy wybuchu powstania Muzeum Powstania Warszawskiego na warszawskiej Woli.  Poniżej prezentujemy kilka zdjęć z Muzeum.

   

  Źródło: galeria flickr Ministerstwa Spraw Zagranicznych / Mariusz Cieszewski

   

  O tym, jak żywy w świadomości Polaków (i nie tylko!) jest to temat, świadczy zaangażowanie wielu młodych wolontariuszy w prace Muzeum i projekty z nim związane. Jest to temat stale obecny w kulturze, nie tylko elitarnej, ale i masowej: w literaturze, komiksie, muzyce… W swoich dziełach powstanie upamiętniają nie tylko polscy artyści tacy, jak Tomasz Stańko,  De Press, Lao Che, ale także zagraniczni: szwedzka hardrockowa grupa Sabaton czy słoweński industrialny zespół Laibach.

   

  Sama lokalizacja Muzeum ma swoją symbolikę – Wola stała się miejscem zaciekłych walk, a jej tradycje powstańcze sięgają już XIX-wiecznych zrywów narodowych. Oprócz Muzeum przypominają o tym tamtejsze forty, a mieszczące się na terenie dzielnicy cmentarze, w tym prawosławny oraz ewangelicko-augsburski kierują naszą pamięć ku dawnej, wielokulturowej Warszawie, którą niemiecki odwet za Powstanie na zawsze zmiótł z powierzchni ziemi. W niewielkiej odległości od budynku Muzeum przebiegał mur warszawskiego Getta, zlikwidowanego po żydowskim powstaniu, które odegrało się na jego terenie ponad rok przed wybuchem Powstania w „aryjskiej części” miasta.

   

  Na potrzeby Muzeum zaaranżowano zabudowania starej elektrowni tramwajowej.  O industrialnym charakterze okolicy świadczą również okoliczne budynki  dawnego dworca osobowego i towarowego Warszawa Główna, gdzie mieści się obecnie Muzeum Kolejnictwa, czy monumentalne, choć nieco podupadłe budynki dawnej gazowni.

   

  Ze wszystkich tych względów trudno sobie wyobrazić wizytę w znów tętniącej życiem polskiej stolicy bez odwiedzin Muzeum Powstania Warszawskiego, które samo w sobie stanowi wystarczający powód do odbycia podróży do Warszawy.

   

  Inne ciekawe artykuły na ten temat:
  Powstanie Warszawskie po 70 latach - wersja polska, English version
  Miasto 44 - miłość podczas wojennej apokalipsy - wersja polska, English version
  Powstanie Warszawskie – fabuła z dokumentu  - wersja polska, English version
   

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: