close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej
 • ARCHIWALNE

 • 4 lipca 2014

  Przedstawiciele służb wywiadowczych Polski, Francji, Wielkiej Brytanii i USA uczcili w Warszawie 75-lecie przekazania aliantom przez polski wywiad kodu niemieckiej maszyny szyfrującej Enigma. W uroczystości wzięli także udział weterani Armii Krajowej i krewni osób zasłużonych dla odkodowania Enigmy.

  - W historii wywiadu mało jest przykładów tak owocnej współpracy służb kryptologicznych państw sojuszniczych – stwierdził szef Agencji Wywiadu gen. bryg.  Maciej Hunia. Przypomniał, że kluczowy wkład w złamanie kodu Enigmy mieli polscy kryptolodzy, w tym trójka matematyków z Uniwersytetu Poznańskiego: Marian Rejewski, Henryk Zygalski i Jerzy Różycki. To oni już na początku lat 30. złamali pierwsze kody Enigmy i stale doskonalili urządzenia pozwalające odczytywać niemieckie depesze wojskowe.

   

   Enigma to niemiecka przenośna, elektromechaniczna maszyna szyfrująca oparta na zasadzie obracających się wirników, opracowana przez Artura Scherbiusa, a następnie produkowana przez wytwórnię Scherbius & Ritter. Używano jej najpierw do celów cywilnych i komercyjnych, a potem stale doskonaląc, do celów wojskowych. W latach 30. i w czasie II wojny światowej jej różne odmiany były podstawowym urządzeniem szyfrującym armii niemieckiej.

   

  Polska przekazała brytyjskim i francuskim sojusznikom kody Enigmy kilka tygodni przed wybuchem II wojny światowej 25 lipca 1939 r. w Pyrach pod Warszawą, gdzie mieścił się wówczas ośrodek kryptologiczny polskiego wywiadu.

   

  Nad złamaniem kodu Enigmy alianckie służby wywiadowcze pracowały wiele lat, ale bez wkładu polskich kryptologów nie byłoby to możliwe. W czasie II wojny światowej kody Enigmy przekazano również armii USA. W czasie II wojny światowej polscy kryptolodzy pracowali nadal w ośrodkach nasłuchu radiowego wywiadu francuskiego i brytyjskiego.

   

  Przedstawiciele sojuszniczych służb wywiadowczych podkreślili wkład polskich kryptologów w złamanie kodu Enigmy oraz znaczenie użycia matematyki w badaniach kryptograficznych, choćby dla stworzenia przyszłych komputerów, które są rozwinięciem wcześniejszych zaawansowanych maszyn liczących. Z okazji przypadającego w tym roku jubileuszu i uroczystości Agencja Wywiadu wybiła pamiątkowy medal.

   

  Marcin Wojciechowski

  Rzecznik Prasowy MSZ

  Stanisław Kowalczuk/Eastnews
  Stanisław Kowalczuk/Eastnews
  Mariusz Kosiński/MSZ
  Mariusz Kosiński/MSZ
  Mariusz Kosiński/MSZ
  Mariusz Kosiński/MSZ
  Mariusz Kosiński/MSZ
  Mariusz Kosiński/MSZ

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: