close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej
 • ARCHIWALNE

 • 18 czerwca 2014

  Rozmowy dotyczące rozwoju sił zbrojnych obu państw i współpracy w zakresie przemysłu obronnego między Republiką Czeską a Rzecząpospolitą Polską były celem spotkania polskiej ambasador z czeskim ministrem obrony, do którego doszło w środę 18 czerwca.

  Na spotkaniu omówiono bieżące wyniki  wzmacniania współpracy wojskowej w ramach Grupy Wyszehradzkiej. Oba państwa są zainteresowane pogłębieniem współpracy w zakresie obrony w ramach V4.

   

  Ambasador Grażyna Bernatowicz i Minister Martin Stropnický / fot. www.army.cz

   

  Według ministra Stropnickiego Republika Czeska jest zainteresowana nie tylko zwiększaniem zdolności bojowych Czeskiej Armii, ale także rozwój konkretnych kierunków współpracy przemysłu zbrojeniowego w celu skonstruowania konkurencyjnej oferty dla krajów trzecich.

   

  Współpraca Czeskiej Republiki z Polską według  Stropnickiego zyskała na znaczeniu również w świetle aktualnego poziomu bezpieczeństwa, zwłaszcza we wschodniej części Europy.

  – Republika Czeska jest w pełni solidarna w dążeniu Sojuszu do zapewnienia bezpieczeństwa jego członkom, jest przygotowana by wnieść w to praktyczny wkład – podkreślił Minister Obrony.

   

  W związku ze szczytem NATO który odbędzie się we wrześniu Pani Ambasador i Pan Minister omawiali kwestie równomiernego rozłożenia kosztów dotyczących obronności pomiędzy wszystkimi państwami członkowskimi sojuszu. Minister Obrony poinformował także o zwiększeniu budżetu obrony w przyszłym roku i dodał, że Czeski Parlament pracuje nad porozumieniem o gwarancji jego stałego zwiększania.

  Ambasador Grażyna Bernatowicz i Minister Martin Stropnický / fot. www.army.cz
  Ambasador Grażyna Bernatowicz i Minister Martin Stropnický / fot. www.army.cz

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: