close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej
 • AKTUALNOŚCI

 • 4 września 2014

  Bez wątpienia do osoby J. Lederera można odnieść motto umieszczone na Medalu Wdzięczności "Hic nobis adiumento in periculis, solacio in laboribus fuit". Jiří Lederer to jedna z najwybitniejszych postaci czeskiej opozycji antykomunistycznej a zarazem jeden z najważniejszych „łączników” pomiędzy opozycją w Polsce i w Czechosłowacji.

  - W tym gronie Jirzego Lederera nie trzeba przedstawiać, ale wspomnę jego niezwykle ważny dla Polski i Polaków esej „Ma Polska” z 1982 r., który spowodował niezwykle bolesne reperkusje dla niego i całej rodziny – powiedziała Ambasador Grażyna Bernatowicz – panu Jirzemu oraz całej jego rodzinie w imieniu Rzeczypospolitej Polskiej z całego serca dziękuję.

   

  Bez wątpienia do osoby J. Lederera można odnieść motto umieszczone na Medalu Wdzięczności "Hic nobis adiumento in periculis, solacio in laboribus fuit" (pol. Spieszył nam z pomocą, gdy było niebezpiecznie, z otuchą - gdy było ciężko). Jiří Lederer to jedna z najwybitniejszych postaci czeskiej opozycji anty-komunistycznej a zarazem jeden z najważniejszych „łączników” pomiędzy opozycją w Polsce i w Czechosłowacji.

   

  Jirzi Lederer (ur. w 1922 r. w Kvasinach) był niewygodnym dla władz Czechosłowackich reporterem zakochanym w Polsce. Jego artykuły o Polsce wychodziły już w 1968 roku w tygodniku „Reporter”, o Polsce mówił w Czeskim Radiu, a najdokładniej opisał wydarzenia z Polski 1968 roku w czasopiśmie „Literarni listy” pt. „Polska tych tygodni”.  W swoich tekstach pisze między innymi o represjach po Marcu 68, między innymi w postaci relegowania z uczelni Adama Michnika oraz Henryka Szlajfera. Był autorem dwóch niezwykle ważnych publikacji: eseju na temat nowożytnej historii Polski „Mé Polsko” (wydane po czesku i niemiecku, 1982) oraz serii wywiadów z najważniejszymi postaciami czeskiej opozycji „Czeskie rozmowy” (polskie wydanie drugoobiegowe w 1987 r.).

   

  Z Polską związany od czasów studiów (stypendium na UJ pod koniec lat czterdziestych), również w wymiarze rodzinnym (żona J. Lederera, Elżbieta jest Polką). 

  Przekazanie medalu
  Przekazanie medalu
  Rodzina: żona, córka i wnuczka
  Rodzina: żona, córka i wnuczka
  Elżbieta Ledererova
  Elżbieta Ledererova

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: