close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej
 • AKTUALNOŚCI

 • 27 lutego 2015

  Od 1 marca 2015 roku wchodzą w życie zmiany w sposobie załatwiania niektórych spraw obywatelskich. Informuje o tym Ministerstwo Spraw Wewnętrznych.

  Od 1 marca 2015 roku wchodzą w życie zmiany w sposobie załatwiania niektórych spraw obywatelskich. Informuje o tym Ministerstwo Spraw Wewnętrznych.

   

  Ponieważ wielu Polaków żyjących w Republice Czeskiej załatwia swoje sprawy urzędowe bezpośrednio w urzędach w Polsce, przekazujemy informacje o zmianach obowiązujących od 1 marca 2015 roku:

   

  1)      nowy wzór dowodu osobistego

  2)      możliwość składania wniosku do wybranego kierownika urzędu stanu cywilnego (USC) w takich sprawach, jak, np.: wydanie odpisu aktu stanu cywilnego, wydanie zaświadczenia o stanie cywilnym, transkrypcja, etc.

  3)      liberalizacja przepisów dotyczących nadawania imion obcego (niepolskiego pochodzenia)

  4)      uruchomienie Systemu Rejestrów Państwowych, umożliwiającego m. in. złożenie wniosku o dowód osobisty w dowolnym urzędzie gminy na terenie RP czy za pośrednictwem internetu.

   

   

  Więcej informacji na stronach MSW (https://msw.gov.pl/pl/aktualnosci/12964,Zmiany-od-1-marca-zobacz-film-MSW.html)

   

  Na miejscu w RCz pomocą w podobnych sprawach niezmiennie obywatelom RP służą: Wydział Konsularny Ambasady RP w Pradze oraz Konsulat Generalny RP w Ostrawie. Szczegółowe informacje o procedurach w sprawach załatwianych za pośrednictwem konsulatu znajdą Państwo odpowiednio na stronie internetowej Ambasady RP w Pradze (zakładka informacje konsularne) oraz Konsulatu Generalnego w Ostrawie.

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: