close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej
 • AKTUALNOŚCI

 • 13 października 2016

  Hrabia Kazimierz Feliks Badeni był jednym z najwybitniejszych polityków rozbiorowej Polski. Jego polskie pragnienie wolności sprawiło, że jako premier rządu Austrii wniósł wielkie zasługi dla równouprawnienia języka czeskiego na ziemiach Korony św. Wacława.

  13 października Ambasador RP w Pradze Grażyna Bernatowicz oraz wiceburmistrz dzielnicy Praga 6 Eva Smutná dokonały uroczystego odsłonięcia tablicy poświęconej zasłużonemu dla Czech Polakowi. Tablica została umieszczona na zabytkowej kamienicy przy ulicy, która od dawna nosi imię Kazimierza Badeniego. Dzięki tablicy liczni przechodnie – zarówno miejscowi, jak i turyści, korzystający z ruchliwej ulicy, która łączy Pragę 6 z historycznym śródmieściem -  będą mogli łatwiej dowiedzieć się o zasługach wybitnego Polaka.

   

  Tablica powstała z inicjatywy Ambasady RP w Pradze przy nieocenionym wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Za realizację odpowiedzialny był Zakład Narodowy im. Ossolińskich we Wrocławiu.

   

  Na okoliczność odsłonięcia tablicy minister kultury wicepremier  prof. Piotr Gliński wystosował list:

   

  Odsłonięciu tablicy towarzyszył wernisaż wystawy „Sławne wille Polski”, będącej ilustracją albumu wydawnictwa FOIBOS o tym samym tytule. Wystawa odbyła się w galerii dzielnicy Praga 6, umiejscowionej w perle architektury współczesnej – Pałacu Szklanym. Budynek ten znajdujący się w sercu Pragi 6, w ramach której znajduje się kilka osiedli willowych, stanowi doskonałe miejsce do prezentacji tego, co najlepsze z polskiej architektury willowej.

  Fot.: Praha 6
  Fot.: Praha 6
  Fot.: Praha 6
  Fot.: Praha 6
  Fot.: Praha 6
  Fot.: Praha 6
  Fot.: Praha 6
  Fot.: Praha 6

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: