close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej
 • AKTUALNOŚCI

 • 4 listopada 2016

  Święto odzyskania niepodległości 11 listopada uczciliśmy w tym roku z wyprzedzeniem. Orkierstra Symfoniczna Czeskiego Radia pod batutą Michała Nesterowicza wystąpiła z tej okazji w praskim Rudolfinum.

  O znaczeniu święta 11 listopada dla Polaków żyjących w kraju oraz na emigracji, którzy przed ponad stu laty również wnieśli wielki wkład w odrodzenie Rzeczypospolitej, na antenie Czeskiego Radia w obszernym wywiadzie mówiła Ambasador Grażyna Bernatowicz, która wraz z dyrektorem generlanym Czeskiego Radia Wełtawa otworzyła uroczysty koncert.

   

   

   

  Nadzwyczajny koncert z okazji polskiego święta był nie tylko okazją do przedstawienia się czeskiej publiczności znakomitego polskiego dyrygenta. Podczas niego miał ponadto miejsce długo przez miejscowych melomanów wyczekiwany występ pianisty Lukasza Vondraczka, tegorocznego laureata prestiżowego Międzynarodowego Konkursu Królowej Elżbiety w Brukseli, który po zdobyciu tego cennego wyróżnienia nie miał jeszcze okazji wystąpić na rodzimej czeskiej scenie. Ale i osoba nadzwyczajnie utalentowanego instrumentalisty nie pozostaje bez związku z naszą Ojczyzną, która w miniony piątek na gościnnej ziemi czeskiej obchodziła swoje święto. Vondraczek, urodzony w śląskiej Opawie, jest bowiem absolwentem cieszącej się wysoką renomą Akademii Muzycznej w Katowicach.

   

  Owacje na stojąco, którymi artystów nagrodziła zgromadzona w przepięknej Sali A. Dvorzaka publiczność, potwierdzone zostały także recenzjami krytyki, która w swoich ocenach rozpływała się nad znakomitą formą występujących, a wieczór, jaki zapewnili słuchaczom, nazwała „elektryzującym”.

   

  Koncert zorganizowany został przy współpracy Ambasady RP w Pradze, Instytutu Polskiego i Czeskiego Radia. Był transmitowany na żywo na stacji Czeskiego Radia „Wełtawa”, z którą polskie Placówki w Czechach współpracują od dłuższego czasu. Wśród ponad tysięcznej widowni zgromadzili się liczni przedstawiciele Polonii w Czechach, Polaków z Zaolzia, a także akredytowany w RCz korpus dyplomatyczny i przedstawiciele miejscowych urzędów.

   

  Zapis koncertu oraz wywiadu z Ambasador RP Grażyną Bernatowicz znajduje się na stronie internetowej Czeskiego Radia, w ramach bloków w godz. 19:00-23:00. W wywiadzie Pani Ambasador podkreśliła nie tylko znaczenie tak wyjątkowo obchodzonego przez nas święta, ale także zwróciła uwagę na to, że po 98 latach od powrotu Polski na mapy Europy i Świata, możemy się poszczyścić licznymi Polakami, którzy na stałe znaleźli miejsce w mapie zachodnioeuropejskiego kręgu kulturowego.  

   

  Więcej informacji o koncercie wraz z fotografiami i innymi multimediami znajduje się na stronie internetowej Czeskiego Radia – tutaj.

   

  Recenzja koncertu znajduje się ponadto na specjalistycznym portalu operaplus.cz – tutaj.

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: